Zadzwoń! 730 190 136

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące szkoleń okresowych BHP w przypadku pracowników administracyjno-biurowych. Którzy pracownicy nie podlegają obowiązkowym szkoleniom okresowym w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy? Jakie znaczenie ma kategoria ryzyka przeważającej działalności pracodawcy?

Zwolnienie pracowników administracyjno-biurowych z okresowych szkoleń bhp

Od 1 stycznia 2019 obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu pracy wprowadzone ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U.2018.2244 z dnia 2018.11.30).

Na mocy wspomnianej ustawy pracownicy zatrudnieni na stanowisku administracyjno-biurowym zwolnieni są z obowiązku przeszkolenia okresowego z zakresu bezpieczeństwa i ochrony pracy.

Przepisy ustawy wprowadzają jednak pewien warunek.

Przeważająca działalność z nie wyższą niż trzecia kategoria ryzyka

Pracodawca nie ma obowiązku przeszkolenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1 Kodeksu pracy, wynika, że jest to konieczne.

Art. 226. [Dokumentacja i informacja o ryzyku zawodowym]

Pracodawca:

1) ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko;

(…)

Aby ustalić kategorię ryzyka należy posiłkować się przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29.11.2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Załącznik do tego rozporządzenia wskazuje na kategorie ryzyka.

Termin 6 miesięcy na przeprowadzenie szkolenia

W przypadku gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, pracodawca jest obowiązany przeprowadzić szkolenie okresowe pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka.

Pracodawca wykonywał działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (kategoria ryzyka: 3) w związku z czym nie był zobowiązany do przeprowadzania okresowych szkoleń z zakresu BHP. W dniu 01.01.2019 pracodawca zmienił zakres prowadzonej działalności na produkcję papieru i wyrobów z papieru (kategoria ryzyka: 6) w związku z czym pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia szkoleń okresowych pracowników w zakresie BHP w terminie do 30.06.2019 r.

To samo dotyczy pracodawców, gdy z dokonanej oceny ryzyka zawodowego będzie wynikało, że przeprowadzenie szkolenia okresowego pracowników stało się konieczne. W tym przypadku szkolenie okresowe przeprowadza się w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia dokonania oceny ryzyka.

Termin 12 miesięcy na przeprowadzenie szkolenia

Dla pracodawców, których rodzaj przeważającej działalności w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, nowelizacja przepisów Kodeksu pracy nie wprowadza żadnych zmian. Tym samym, tak jak dotychczas, osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjno-biurowych powinny odbywać pierwsze szkolenie okresowe z zakresu bhp w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy od momentu zatrudnienia.

Co do zasady pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Treść znowelizowanych przepisów Kodeksu pracy:

Art. 237(3). [Obligatoryjne przeszkolenie z BHP]

  • 2(1).

Pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane.

  • 2(2). Szkolenie okresowe pracownika, o którym mowa w § 2, nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1, wynika, że jest to konieczne.
  • 2(3). W przypadku gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, pracodawca jest obowiązany przeprowadzić szkolenie okresowe pracownika, o którym mowa w § 22, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka.
  • 2(4). Przepis § 2(3) stosuje się odpowiednio, gdy z dokonanej oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1, wynika, że przeprowadzenie szkolenia okresowego pracownika, o którym mowa w § 22, stało się konieczne. Szkolenie okresowe przeprowadza się w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia dokonania oceny ryzyka.
  • 3. Szkolenia, o których mowa w § 2, odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

 

Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy w zakresie obowiązku przeprowadzania szkoleń okresowych z zakresu bhp dla pracowników administracyjno-biurowych zatrudnionych w zakładach pracy, których rodzaj przeważającej działalności pracodawcy znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, nie wykluczają prowadzenia takich szkoleń w przypadku, gdy pracodawca będzie chciał zapewnić pracownikom biurowym przeszkolenie w tym zakresie. Pracodawca w takim przypadku nie będzie miał konieczności wskazywania powodu podjęcia takiej decyzji.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2244)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 917)

Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 997)

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1376)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dziennik Ustaw rok 2002 nr 200 poz. 1692)

Źródło: https://www.infor.pl/prawo/praca/bezpieczenstwo-pracy/2926351,Szkolenia-okresowe-BHP-zmiany-2019.html